FAJNA Spółdzielnia Socjalna

Czym jest Fajna?

Fajna to ponadnarodowe przedsiębiorstwo społeczne, działalność którego opiera się na włączeniu w życie społeczne osób zagrożonych wykluczeniem, edukacji oraz zarządzaniu różnorodnością. Spółdzielnia promuje integrację różnych grup społecznych bez względu na płeć, przekonania, wiek (młodzi, seniorzy). Poprzez aktywizację zawodową i społeczną łączy ludzi o różnorodnym poziomie wykształcenia, zamożności, niepełnosprawności. Dzięki poczynaniom Fajnej widoczne jest polepszenie jakości życia ludzi, którzy są zaangażowani w jej działalność. Podwyższane są w sposób trwały zarówno kompetencje, jak i sama świadomość tych osób w zakresie rozwiązywania własnych problemów.

Jakie jest wyzwanie społeczne podejmowane przez Fajna?

FAJNA Spółdzielnia Socjalna zajmuje się na co dzień problematyką wykluczenia społecznego. Skupia się przede wszystkim na przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób bezrobotnych z niepełnosprawnościami, które znajdują zatrudnienie w spółdzielni. FAJNA współpracuje z sektorem przedsiębiorstw prywatnych i poszukuje skutecznych rozwiązań poprawiających warunki i jakość życia zbiorowości. To, co wyróżnia spółdzielnię, to w pełni odpowiedzialne społecznie podejście do rozwiązywania problemów zagrożenia wykluczeniem szczególnie wśród osób z niepełnosprawnościami za pomocą kreatywnych i innowacyjnych metod prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego oraz umiejętnego zarządzania różnorodnością.

Jakie wartości są ważne dla Fajna?

  • walka z wykluczeniem społecznym,
  • integracja bez względu na wiek, płeć, przekonania, wykształcenie, zamożność czy niepełnosprawność,
  • aktywizacja zawodowa i społeczna,
  • poprawa jakości życia ludzi,
  • stałe podwyższanie kompetencji.

Jaki jest model dochodów firmy?

FAJNA jest partnerem franczyzowym brytyjskiej firmy CLARITY EFBP. Franczyza to prowadzenie własnego biznesu pod szyldem innej marki. Jest to ciekawa opcja dla podmiotów rozpoczynających działalność - możliwość pracy pod skrzydłami bardziej doświadczonego partnera biznesowego. FAJNA zajmuje się wytwarzaniem kosmetyków metodą manufakturową. Oferta spółdzielni to naturalne, ręcznie robione oraz konfekcjonowane mydła o właściwościach prozdrowotnych. Propozycja jest wzbogacona o dodatkowy innowacyjny element, czyli produkcję mydeł dedykowanych: produkty wykonane z naturalnej gliceryny w kształcie, kolorze i zapachu opracowanym specjalnie dla Klienta. Oferta ta skierowana jest przede wszystkim do firm, instytucji oraz organizacji, które chcą promować swoją markę lub siebie w oryginalny sposób. Specjalnie zaprojektowane mydła w kształcie logotypu stają się gadżetem reklamowym, produktem promocyjnym.

Odrębnym rodzajem działalności spółdzielni jest wytwarzanie elementów małej architektury parkowej, ogrodowej, wodnej i miejskiej (ławki, fontanny, kosze na śmieci, gazony, cokoły funkcjonalne np.: słupy parkingowe, stojaki rowerowe) z innowacyjnego, autorskiego materiału - MARMURO - kompozytu mineralnego opartego na cemencie. Jego cechą charakterystyczną jest wygląd zewnętrzny (kolor, faktura, wzór, połysk) nawiązujący do marmuru lub innych skał metamorficznych.